Jak wybrać trenera personalnego?
W dzisiejszych czasach ludzie są coraz bardziej świadomi, że praca nad układem ruchu daje dużo korzyści. Odpowiedni proces treningowy jest w stanie w zauważalny sposób poprawić jakość i komfort życia. Pytanie brzmi czy do uzyskania tego potrzebuję trenera personalnego?
Odpowiem „zależy” 🙂
Od 2013 roku trenerem może zostać każdy kto ukończy kurs i uzyska certyfikat. Zdarzają się też przypadki, że certyfikat zostanie kupiony. Odnotowujemy duże zainteresowanie zawodem trenera indywidualnego. Tego typu usługi mogą polepszyć nasz stan zdrowia, ale również doprowadzić do pogorszenia, bądź w radykalnych przypadkach urazu i kontuzji. Musimy mieć świadomość, że nasze ciało jest bardzo skomplikowane. Praca nad nim w sposób bezpieczny nie może opierać się na obejrzeniu filmiku na youtubie, bądź współpracy z trenerem który kupił certyfikat.
Czy sam potrafię poprawić stan zdrowia?
W niektórych przypadkach sam ruch, nie koniecznie specjalistyczny i kierunkowy, będzie już pozytywnie wpływał na ćwiczącego. Więc jeżeli ktoś zamierza chodzić po bieżni, albo jeździć rowerkiem zawsze będzie na plus, ale nie koniecznie taką metodą uzyska poprawę stanu zdrowia w trudnych przypadkach np. dolegliwości bólowych kręgosłupa.
Bezpieczny trening, szybszy rezultat to dwie największe korzyści, które przemawiają za współpracą z wykwalifikowanym trenerem personalnym.
Czym wyróżnia się dobry trener? Jak go znaleźć?
- Jest nauczycielem- potrafi objaśnić, pokazać, wytłumaczyć, wykonać to o czym mówi oraz nauczyć 😊
- Podnosi swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne- regularnie bierze udział w szkoleniach, konferencjach. Czyta książki, artykuły. Sam regularnie uprawia rożne formy aktywności fizycznej.
- Profesjonalny- podchodzi indywidualnie do każdego przypadku, odpowiednio ubrany, z wysoką kulturą osobistą, wyrozumiały, cierpliwy.
- Zaangażowany w proces przemiany podopiecznego- potrafiący wykazać się zainteresowaniem nie tylko na treningu np. wysłanie sms-a, filmiku motywacyjnego, utrzymywanie kontaktu poza siłownią, zaproszenie do specjalnej grupy na fb.
- Dobry słuchacz i motywator- uważnie słucha, zadaje mnóstwo pytań otwartych w celu zwiększania informacji o zdrowiu i odczuciach treningowych.
- Odpowiedzialny- biorący odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo ćwiczącego. Znający wartość swoich kompetencji, ale posiadający umiejętność współpracy z klientem i innymi specjalistami (neurochirurg, ortopeda, fizjoterapeuta, dietetyk)
Niestety nie wiem czyje to słowa ale ich użyję:
„Przeciętny trener mówi, dobry wyjaśnia. Lepszy trener demonstruje.
WSPANIAŁY TRENER ISNPIRUJE !!
Podsumowując wybierając trenera personalnego nie kierujmy się emocjami, fajną sylwetką, wielkością fanpage-u, stażem, metamorfozami, poleceniem tej osoby.
Uzyskajmy informacje o tej osobie: stażu pracy, doświadczeniu zawodowym i sportowym, popatrzymy na certyfikaty, odbyte szkolenia. (tak jak wyżej napisałem, te czynniki nie koniecznie muszą świadczyć o profesjonalizmie i umiejętności nawiązania relacji z tą osobą. Czasami może być tak, że przysłowiowo gość nam nie leży 🤓)
Najpierw porozmawiajmy z nim, oceńmy jego zachowanie i podejście. Przygotujmy trudne specjalistyczne pytanie na które my znamy odpowiedź i sprawdźmy jego reakcję.
Mam nadzieje, że po przeczytaniu tego artykułu ułatwi wam to wybór. Pozdrawiam serdecznie 😊